ThuLEP

ThuLEP i HoLEP w operacjach urologicznych

Laserowe operacje prostaty HoLEP i ThuLEP

Leczenie prostaty nie musi być inwazyjne, ponieważ istnieją metody HoLEP oraz ThuLEP. Poniżej zaprezentujemy najważniejsze informacje na temat tych dwóch rodzajów zabiegów. Zanim przejdziemy do omówienia, powiemy sobie, czym jest prostata i operacja laserowa.

Rozrost prostaty najczęściej dotyczy mężczyzn, którzy przekroczyli 40 rok życia. W niektórych przypadkach dochodzi do rozrostu tego gruczołu. Nominalnie powinien mieć około 20 cm^3, powiększony gruczoł ten naciska na cewkę moczową. Powoduje konieczność częstego oddawania moczu czy też parć naglących. W większości przypadków wcale zabiegi wykonywane technikami ThuLEP czy też HoLEP nie są konieczne. Jednak czasami zachodzi konieczność operacyjnego pomniejszenia tego gruczołu. Najbardziej popularnymi sposobami na leczenie tej przypadłości jest termoterapia gruczołu krokowego czy też przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego z zastosowaniem prądu bipolarnego. Te sposoby są dość inwazyjne, dlatego też coraz częściej stosuje się właśnie zabiegi wykonywane przy zastosowaniu lasera holmowego i thulowego.

HoLEP

Laser holmowy to urządzenie, które ma bardzo wiele zastosowań (najczęściej w urologii). Operacja prostaty laserem przy jego wykorzystaniu oparta jest na emitowaniu specjalnej fali, która absorbowana jest przez znajdującą się w tkankach wodę. Powoduje to waporyzację tkanki, co umożliwia jej precyzyjne wycięcie na głębokości 2-3 milimetrów. Powoduje to o wiele mniejszą inwazyjność. Dodatkową zaletą tej metody jest fakt, że można nią usuwać nawet duże gruczolaki o pojemności przekraczającej 100 mililitrów.

ThuLEP

Jeśli wykonana ma być laserowa enukleacja prostaty, to wówczas stosowany jest laser thulowy, który emituje falę o długości 2010 nm. Jest to rozwiązanie świetnie sprawdzające się w waporyzacji i cięciu tkanek prostaty. Dodatkowo powoduje on koagulację naczyń krwionośnych, dzięki czemu krwawienie jest minimalne.

Korzyści

Wykorzystanie tych metod ma dla pacjentów bardzo wiele korzyści, wśród których najważniejszymi są: brak konieczności cięcia powłok brzusznych, mniejsze ryzyko powikłań, krótszy czas cewnikowania i hospitalizacji oraz precyzyjne usunięcie przerośniętej tkanki. Jak widać z całą pewnością, każdy mężczyzna powinien korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań nauki. Operacja laserowa, to szybki sposób na powrót do zdrowia.