schody Śląsk

Schody Śląsk i ich rodzaje dopasowane do wnętrza

Schody dla wymagających

Dobrze zaprojektowane i starannie wykonane schody Śląsk wygodnie łączą piętra i korzystnie wyróżniają wnętrze. Prawie zawsze wzbogacają domy z drewna, jednak bardzo często goszczą także we wnętrzach nowoczesnych. Do ich budowy najczęściej używa się dębu i jesionu. Te dwa gatunki dają drewno, które jest twarde, wyróżnia się trwałością i wielką urodą. Nie da się ukryć, że budowa nowych schodów jest inwestycją na lata i z tego chociażby powodu wymaga solidnego namysłu.

Konstrukcja schodów

Baczną uwagę należy zwrócić na rodzaj konstrukcji, bo to właśnie ona zadecyduje o wyglądzie, wygodzie, a także bezpieczeństwie użytkowania. W związku z tym, wykonywane dziś schody Wrocław, z uwagi na ich budowę, można podzielić na:

  • policzkowe – niezwykle popularne, trzymają się na policzkach, to jest na dwóch belkach nośnych z wyciętymi w nich gniazdami, w które wpuszcza się stopnie. Mocne schody dębowe Śląsk opierają się jedynie na końcach biegu, mimo to są bardzo stabilne i bezpieczne. Charakteru dodaje im balustrada z drewna, metalu czy szkła, którą mocuje się do policzka. Świetnie sprawdzają się tutaj tralki metalowe do balustrad i inne wyroby metalowe ozdobne. Pasują do każdego wnętrza.
  • osiodłane — tutaj stopnie mocuje się od góry na zęby wycięte w belkach. Balustrada opiera się tralkach wychodzących ze stopni. Te dające wrażenie lekkości schody Śląsk są jakby stworzone dla wnętrza utrzymanego w stylu klasycznym i nowoczesnym. Ogromną zaletą konstrukcji jest możliwość wymiany pojedynczych stopni.
  • policzkowo — osiodłane — ten rodzaj schodów jest konstrukcją mieszaną. Opiera się ona na dwóch rodzajach policzków opisanych powyżej.
    półkowe — wymagają zastosowania stalowej konstrukcji nośnej, która pozostaje ukryta w ścianie i pod drewnem. Pozbawione balustrady i minimalistyczne w charakterze schody jesionowe Wrocław są wprost idealne dla nowoczesnego wnętrza.
  • dywanowe — stopnie mocuje się za pomocą śrub, a całość przypomina spływający z góry dywan. Uwagę zwraca czysta linia konstrukcji, która sprawia, że schody jesionowe Śląsk pasują do wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych. Warto dodać, że przestrzeń pod schodami nadaje się zabudowania.

Schody dębowe Śląsk, a może schody jesionowe?

Fachowcy od schodów są zgodni — na schody najlepiej sprawdzi się twarde drewno liściaste pochodzenia europejskiego, takie jak dąb lub jesion. Warto znać wady i zalety obu tych gatunków, by podjąć jak najlepszą decyzję.

  • dąb — twardy i odporny na ścieranie nadaje się na schody dębowe Opole. W związku z tym doskonale sprawdzi się w miejscach intensywnie użytkowanych. Drewno dostępne jest w kolorach od jasnego beżu do brązu i pasuje do każdego stylu, w szczególności do wnętrz tradycyjnych i glamour.
  • jesion — jest plastyczny i wykonuje się z niego efektowne schody jesionowe Opole gięte. W odróżnieniu od dębu, jesion dostępny jest w szerszej i jaśniejszej gamie kolorystycznej. Ponadto posiada wyraźne pręgowane usłojenie, co samo w sobie stanowi silny akcent dekoracyjny. Na niekorzyść przemawia wrażliwość na wilgoć. Jesion nie nadaje się bowiem do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Tam lepiej sprawdzą się schody dębowe Wrocław.