budowa domów drewnianych

Budowa domów drewnianych

Budowa domów drewnianych

Jednym z bardzo popularnych rozwiązań, które zyskują coraz większą popularność jest budowa domów drewnianych. Wokół takich domów jest bardzo wiele faktów i mitów. Zanim więc zdecyduje się na konkretne rozwiązanie warto poznać wszystkie kwestie jakie dotyczą tych rozwiązań.

Budowa domu z drewna jest szybka?

Rzeczywiście same domy z bali buduje się szybko, nawet kilka tygodni, ponieważ budowa tego rodzaju domów to w pewnym sensie budowa z klocków lego. Przede wszystkim trzeba pamiętać, aby mieć odpowiedni sprzęt do jego budowy. Drewniane domy zwykle osadza się na ławach fundamentowych, płytach fundamentowych, palach czy też stopach fundamentowych. Generalnie jeśli uzyska się wszelkie niezbędne pozwolenia z urzędów i zadba o uzyskanie posadowienia budynku, które zapewni wytrzymałość betonu i zadba o odpowiedni materiał to domy z drewna można zbudować naprawdę szybko. Wszytko jednak zależy od odpowiedniego przygotowania całej inwestycji.

Tylko w górach?

Większość osób twierdzi, że budowa domu z bali pasuje tylko i wyłącznie do gór. Nie jest to w 100% prawda, jednak trzeba pamiętać, że drewniane domy nie lubią wilgoci. Drewno najlepiej sprawdza się w przypadku klimatu chłodnego, jednak niekoniecznie wilgotnego. W górach właśnie panują idealne warunki do tego rodzaju budowy. Oczywiście jednak z powodzeniem domy w konstrukcji drewnianej mogą być z powodzeniem budowane także na innych obszarach naszego kraju. Jedynym problemem może być plan zagospodarowania przestrzennego panujący na danym obszarze.

Łatwopalny?

Oczywiście drewno bez zabezpieczenia pali się bez większych problemów, jednak trzeba pamiętać, że drewno stosowane do budowy domów w tej technologii jest odpowiednio zabezpieczane. Materiały, z których wykonywana jest budowa domów drewnianych są specjalnie wzmacniane metodą zanurzeniową. Oczywiście materiał wtenczas nie jest niepalny, jednak jego zapalenie jest wcale takie łatwe.

Koszt

Ogólnie rzecz biorąc w większości przypadków domy wykonane z drewna są tańsze od rozwiązań opartych o standardowe opcje. Jest to zwykle związane z tym, że budowa jest także sporo szybsza, co sprawia, że koszty budowy są mniejsze. Jeśli chodzi o koszty materiałów to są one stosunkowo niskie. Dodatkowo koszty wykończenia są zwykle mniejsze ponieważ najczęściej po wewnętrznej stronie zostawia się surowe drewno.

Ogólnie rzecz biorąc domy z drewna są bardzo fajnym pomysłem dla osób ceniących sobie naturę czy też ogólnie naturalne budownictwo. Z całą pewnością sprawdzą się one w wielu różnych zastosowaniach.