windykacja należności

Windykacja należności

Windykacja należności przez zewnętrzną firmę

Firma windykacyjna to najczęściej stosowana przez przedsiębiorstwa metoda na odzyskanie należności od kontrahenta. Windykacja należności w tej formie ma zaletę w postaci zwolnienia przedsiębiorcy od odpowiedzialności za wszystkie formalności związane z procesem. To właśnie firma windykacyjna w pełni wykona za nas niekoniecznie przyjemne kroki, prowadzące do odzyskania pieniędzy. Począwszy od wysyłania wezwań, skończywszy na skierowaniu sprawy na drogę sądową. Obecnie najwięcej tego typu firm działa na terenie województwa mazowieckiego, a dokładnie w Mieście Stołecznym Warszawa, których kadra jest specjalistycznie przeszkolona. Nie zawsze typowy radca prawny Malbork będzie w stanie działać tak samo skutecznie, jak zawodowy windykator. Windykacja w tej formie jest wybawieniem dla firm, które nie chcą osobiście angażować się w tego typu działanie.

Niestety za wygodę należy również zapłacić, a ceny firm windykacyjnych nie należą do najniższych. Niemniej jednak, podjęcie takowej współpracy może okazać się bardzo pomocne w odzyskaniu należności od kontrahenta. Szczególnie, że biuro księgowe, które obsługuje firmę, nie ma możliwości odzyskania wartości nieopłaconych faktur. Natomiast podatki należy od nich odprowadzić, a dopiero w późniejszym czasie można ubiegać się o ich zwrot.

Tańszy sposób na windykację

Nieco tańszym rozwiązaniem na odzyskanie należnych nam pieniędzy od dłużnika jest stworzenie w własnej firmie stanowiska specjalisty do spraw windykacji. Może to być osoba, która ukończyła specjalistyczny kurs lub jej cechy charakteru świetnie sprawdzą się w niniejszej roli. Możemy postarać się także o dofinansowanie na to stanowisko pracy ze środków Unii Europejskiej, albo zatrudnić windykatora na pół etatu, gdy nie chcemy zbyt mocno nadwyrężyć budżetu. Jednak, windykacja należności na własną rękę wymaga znajomości kilku podstawowych zasad prowadzących do odzyskania długów.

Pierwszym etapem próby odzyskania należności jest polubowny kontakt z dłużnikiem. Oczywiście na początku działamy poprzez kontakt telefoniczny lub mailowy. Rozmowa ma opierać się na łagodnych negocjacjach. W tym czasie ustalamy termin, w którym dłużnik ostatecznie decyduje się na spłatę zadłużenia. Windykacja w tej formie powinna trać do około 10 dni od momentu ustalonego terminu zapłaty, a drugi termin spłaty zadłużenia ustalony z windykatorem nie powinien trwać dłużej niż 4 dni. Natomiast w momencie, kiedy kontrahent nie płaci 5 dni po ustalonym terminie, możemy wysłać do niego maila z przypomnieniem o zaległej płatności.

Niezbędne działanie dla płynności finansowej firmy

Windykacja należności jest bardzo istotna w przypadku płynności finansowej firmy. Dobrze prowadzone usługi księgowe będą w stanie szybko wykazać problemy. Czasami warto też zainwestować w porady, jakich udzieli kancelaria prawna Malbork. W krytycznych momentach przejmie za nas windykację, a także udzieli porad prawnych. Dobrym posunięciem jest także podpisanie licencji z Krajowym Rejestrem Długów. Do KRD możemy zgłosić dłużnika, w każdym momencie jego zadłużenia. Kontrahent wpisany do KRD może mieć trudności z zaciągnięciem kredytu, czy nawet rozłożeniem zakupu na raty w sklepie. W wielu przypadkach współpraca z KRD pozwoliła odzyskać należności.