panele solarne

Panele solarne i zalety ich posiadania

Panele solarne i plusy ich posiadania

W dobie wciąż rosnących opłat za energię elektryczną warto szukać rozwiązań, które pomogą oszczędzać domowy budżet. Energia słoneczna jest jednym z nich, a panele solarne to doskonały sposób na uniezależnienie się od komercyjnych dostawców prądu. Własna energia odnawialna to nie tylko oszczędności finansowe. Jest to również ważny krok w tworzeniu bardziej zrównoważonego życia w domu, w trosce o środowisko naturalne. Panele solarne sprawdzają się również jako źródła energii na łodziach i w kamperach.

Oszczędności dla portfela

Panele fotowoltaiczne gwarantują stałe, przewidywalne koszty energii elektrycznej przez co najmniej 20 lat. Z racji tego, że panele produkują prąd przez cały czas. Również wtedy, kiedy nikogo nie ma w domu, wprowadzono przepisy określające zasady współpracy między domowymi producentami energii, a dystrybutorami energii. Krótko mówiąc, nadwyżki wyprodukowanego prądu można odsprzedawać albo odebrać w późniejszym terminie. Korzyść podwójna, niezależnie od tego czy energią słoneczną zasilany ma być cały dom, jego część (oświetlenie, ogrzewanie wody) czy tylko mniejsze obiekty w przydomowej przestrzeni, jak ogród czy garaż.

Co więcej, wydatki poniesione zakup paneli solarnych (także osprzęt i usługi montażu) można odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym. Na zakup instalacji fotowoltaicznej można uzyskać dotacje (unijne lub państwowe). Niemal każdy sklep z panelami fotowoltaicznymi oferuje również korzystne systemy ratalne.

Dobra inwestycja w panele solarne

Przemyślana i dobrze zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna, według obliczeń wielu niezależnych organizacji konsumenckich, w ciągu kilkunastu lat generuje zyski przewyższające niemal trzykrotnie najbardziej opłacalne konta oszczędnościowe. Co więcej, dodatkowe źródło energii odnawialnej podnosi znacznie wartość nieruchomości.

Elastyczność i bezobsługowość

Ogniwa fotowoltaiczne są produkowane z wytrzymałych materiałów (szkło hartowane), dzięki czemu są niezawodne i bardzo żywotne, co potwierdzają długie okresy gwarancyjne. Ich montaż jest prosty, szybki, możliwy właściwie na każdej powierzchni i każdym dachu. Niezależnie od jego kształtu. Odpowiednio dobrany inwerter fotowoltaiczny, dostosowany parametrami technicznymi do potrzeb instalacji, zwiększa jej wydajność, możliwości i stabilność. Dzięki temu odczuwalnie skraca okres, w jakim zwracają się koszty całej inwestycji. Instalacja nie wymaga skomplikowanej konserwacji, zwykle ogranicza się do okresowego czyszczenia i przeglądu.

Zrównoważony dom

Rozwiązania, które pozwalają na wykorzystywanie energii odnawialnej we własnym domu (panele solarne, elektrownia wiatrowa) to nie tylko modny trend, ale również świadomy i odczuwalny wkład w ochronę środowiska. Niewyczerpalne i przyjazne naturze źródło energii elektrycznej to mniej gazów cieplarnianych i zmniejszenie wydobycia paliw kopalnianych. Jednym słowem zmniejsza szkodliwe oddziaływanie działalności człowieka na środowisko. Tak samo, jak ponownie wykorzystywane wyroby z tworzyw sztucznych. Dzięki „zielonej energii” możemy cieszyć się zdrowszym życiem w czystym środowisku naturalnym. Warto też obalić mity, że utylizacja fotowoltaiki jest niemożliwa. Obecnie dostępne są skuteczne metody recyklingu takich materiałów.