osłony harmonijkowe

Osłony harmonijkowe

Osłony harmonijkowe – do czego służą

Osłony harmonijkowe są to elementy, które stosowane są do ochrony wrażliwych części maszyn przed różnego rodzaju niebezpiecznymi czynnikami. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania zapobiegamy przedostaniu się do urządzenia pyłu, kurzu, bądź innych substancji, które mogą spowodować nieprawidłową pracę maszyn. Co więcej, przyczyniają się także do ochrony pracowników, którzy obsługują urządzenia. W związku z tym spełniają podobnie jak odzież ochronna, funkcję BHP. Stosowanie tego typu osłon zgodne jest z zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa oraz higieny pracy.

Zastosowanie osłon harmonijkowych

Zastosowanie osłon jest następujące:

  • osłony do siłowników hydraulicznych
  • osłony ruchomych elementów maszyn
  • ochrona śrub napędowych.

Osłony wyróżniają się bardzo szerokim zastosowaniem i wykorzystuje się w różnorodnych maszynach oraz urządzeniach. Jednakże mogą one ulec uszkodzeniu. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie wymiany. Kiedy należy ja przeprowadzić? W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na aspekt wizualny, który pozwoli dokonać oceny zużycia osłony. W przypadku, gdy zauważamy, że coś jest nie tak, trzeba natychmiast przeprowadzić wymianę elementu. Koniecznie trzeba decydować się na produkty pochodzące od najlepszych producentów.

Jak są zbudowane osłony harmonijkowe

Standardowa osłona przeznaczona do ochrony maszyn składa się z następujących części:

  • ramka prowadzająca,
  • poszycie,,
  • ramka końcowa.

Podkreślić należy fakt, że każdy producent osłon harmonijkowych powinien przykładać bardzo dużą wagę do tego, aby wytwarzane przez produkty charakteryzowały się wysoką jakością. Dlatego też w procesie wytwórczym należy dbać o staranny dobór wykorzystywanych materiałów. Od ich trwałości zależy bowiem skuteczność działania elementu chroniącego. Najczęściej osłony do maszyn tworzone są z blachy wyróżniającej się odpowiednimi parametrami bądź też skóry bydlęcej, która ma właściwości wodoodporne. Wybór najlepszego materiału uzależnione jest przede wszystkim od warunków pracy konkretnej maszyny, a także typu czynników, którym jest poddana.

Od czego jeszcze zależy efektywność pracy osłony harmonijkowej?

Skuteczność pracy opisywanego produktu zależy także od właściwego jej doboru. Zauważyć trzeba, że osłony do siłowników oraz innych struktur występują na rynku w bardzo różnorodnej postaci. Pamiętać należy o tym, aby przed dokonaniem zakupu produktu przeprowadzić dokładny pomiar maszyny, do której osłona ma mieć zastosowanie. W przypadku, gdy dostępne w ofercie modele nie spełniają wymagań oraz oczekiwań klienta, istnieje możliwość nabycia wyrobu na specjalne zamówienie. Najczęściej projekt urządzenia wykonuje się na podstawie dokładnych rysunków technicznych, które prezentują najistotniejsze wymiary, a także parametry osłony.