zakup mieszkania we Włoszech

Zakup mieszkania we Włoszech i niezbędne formalności

Proces zakupu włoskiej nieruchomości

Zakup mieszkania we Włoszech jest marzeniem wielu osób. Nie ma w tym nic dziwnego. Kraj ten kusi bowiem wieloma walorami. Łatwo w takim otoczeniu celebrować prostotę i jakość. Jednak zanim będzie można cieszyć się poranną kawą na włoskim balkonie z widokiem na morze lub wzgórza, trzeba zmierzyć się z formalnościami. Włoski proces zakupu nieruchomości różni się nieco od polskiego. Warto więc wiedzieć, jak wygląda procedura. Pozwoli to nabyć mieszkanie we Włoszech bez niepotrzebnych stresów i niespodzianek.

Uzyskanie codice fiscale

Podstawową formalnością, którą musi spełnić każdy cudzoziemiec planujący zakup nieruchomości we Włoszech, jest uzyskanie codice fiscale. Jest to włoski numer identyfikacji podatkowej. Konieczny będzie przy podpisywaniu umowy kupna, a także przy otwieraniu konta bankowego. W dalszej kolejności przyda się przy zawieraniu umów z dostawcami mediów. Numer można uzyskać w urzędzie skarbowym (Agenzia delle Entrate) lub za pośrednictwem pełnomocnika.

Umowa przedwstępna i zadatek

Proces zakupu nieruchomości Italia zazwyczaj rozpoczyna się od podpisania umowy przedwstępnej. W compromesso strony ustalają warunki transakcji, cenę oraz termin zawarcia umowy notarialnej. W tym momencie kupujący wpłaca również zadatek. Wynosi on najczęściej 10–20% wartości nieruchomości. Zadatek ten przepada, jeśli kupujący wycofa się z transakcji bez uzasadnienia Natomiast w przypadku wycofania się sprzedającego, oddaje on zadatek w podwójnej wysokości. Takie rozwiązanie motywuje obie strony, by doprowadzić inwestycje w nieruchomości we Włoszech do końca.

Zakup mieszkania we Włoszech pod okiem notariusza

Radca prawny lub adwokat nie bierze formalnego udziału przy zakupie nieruchomości. Ważną rolę pełni natomiast notariusz. Jest on urzędnikiem państwowym i czuwa nad legalnością transakcji. To on przygotowuje akt notarialny przenoszący własność mieszkania na sprzedaż we Włoszech na kupującego. Sprawdza także zgodność nieruchomości z dokumentacją.

Opłaty obciążające zakup mieszkania we Włoszech

Dodatkowe koszty transakcyjne wynoszą od kilku do kilkunastu procent wartości nieruchomości we Włoszech. W przypadku zakupu od osoby prywatnej, obowiązuje podatek w wysokości 2% lub 9%. Do tego dochodzą opłaty notarialne oraz podatek hipoteczny i katastralny. Są też ewentualne koszty pośrednika, jeśli takowy uczestniczył w całym procesie.

Wpis do księgi wieczystej i przeniesienie własności

Po podpisaniu aktu notarialnego notariusz dokonuje zgłoszenia transakcji do rejestru nieruchomości oraz księgi wieczystej. Od tego momentu nabywca staje się formalnym właścicielem mieszkania Włochy. Proces ten zajmuje kilka dni, ale kupujący od razu po podpisaniu aktu może korzystać z nieruchomości. O ile oczywiście umowa nie stanowi inaczej.